«Հայ-վրացական սահմանը պետք է մնա համագործակցության եւ բարեկամության գոտի». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը փետրվարի 12-ին Թբիլիսիում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սոֆիո Կացարավայի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Կարեն Բեքարյանը եւ Արարատ Զուրաբյանը:
Քննարկվել են երկկողմ օրակարգում առկա գերակայությունները, Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների միջեւ կապերի առավել ամրապնդման հնարավորությունները: Այս համատեքստում կարեւորվել է միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցության ակտիվացումը, մասնավորապես փոխգործակցության աշխուժացումը ԵԽԽՎ եւ ԵԱՀԿ ԽՎ շրջանակներում:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները չպետք է կախված լինեն երրորդ կողմերի հետ հարաբերություններից: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ հայ-վրացական սահմանը պետք է մնա համագործակցության եւ բարեկեցության գոտի:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հայկական կողմը մեծապես կարեւորում է խորհրդարանական մակարդակում Վրաստանի հետ առավել համագործակցային հարաբերությունների խթանումը:
Կողմերը հանձնաժողովների մակարդակում հանդիպումներն առավել հաճախակի դարձնելու պատրաստակամություն են հայտնել, ինչը մի շարք առանցքային ոլորտներում փորձի փոխանակման խթան կհանդիսանա, մասնավորապես տնտեսական զարգացմանը, ժողովրդավարությանն ուղղված բարեփոխումներին, ԵՄ ինտեգրման ճանապարհին Վրաստանի ունեցած փորձին վերաբերող հարցերում:

Armen Ashotyan: Armenian-Georgian Border Should Remain a Zone of Cooperation and Friendship
On February 12, in Tbilisi the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan had a meeting with the Chairperson of the Foreign Relations Committee Sofio Katsarava of the Parliament of Georgia.
At the meeting the members of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Karen Bekaryan and Ararat Zurabyan took part.
The priorities existing on the bilateral agenda, the possibilities of further strengthening the relations between the parliaments of Armenia and Georgia were discussed. In this context the activation of cooperation on different international platforms, especially the enlivening of the cooperation within PACE and OSCE PA frameworks was highlighted.
Armen Ashotyan noted that the Armenian-Georgian relations should not depend on the relations of the third parties. With regards to this, the Committee Chairman added that the Armenian-Georgian border should remain a zone of cooperation and welfare.
Armen Ashotyan has noted that the Armenian side greatly emphasizes the boosting of further coordinating relations with Georgia at parliamentary level.
The parties expressed readiness to make more frequent the meetings at the level of committees which will be an impetus of exchange of experience in a number of key spheres, particularly the economic development, and the reforms directed to democracy and in the issues concerning the experience of Georgia on the way of the EU integration.